Altın Hakkında

Altın Hakkında

Değerli madenler içerisinde en eski geçmişe sahip olan altın, dayanıklı olup şekillendirilebildiği ve nadir bulunduğu için yüzyıllar boyunca beğeni ile mücevher olarak kullanılmıştır.

Nadir oluşu altını değerli kılmaktadır. En eski parasal sistemlerinin temeli olması yanında günümüzde da dünya ekonomilerinde önemli rol oynamaktadır.

Altın kuyumculuk dışında elektrik/elektronikte, uzay sanayinde, dişçilikte, tıpta, kimya sanayinde vb. endüstriyel olarak ta kullanılmaktadır.

Kimyasal elemen olarak simgesi Au’dur ve Latince “aurum”un kısaltmasıdır.

Az ve nadir bulunması, korozyona karşı dayanıklı ve biçimlendirilebilir olması, yoğunluk ve ağırlığının diğer metallere göre fazla olması, renginin beğenilmesi, yüksek sıcaklıkta eriyip form bozukluğu yapmaması ve endüstriyel olarak da kullanılması popüler bir maden olan altını değerli yapan özelliklerdir.

Altın takı alırken takı da altın karatını ve firma logosunun gösteren damganın olmasına dikkat ediniz.

Altın Türleri

Külçe Altın
Eğer bir külçe altın 24 ayarda ise %100 saftır.
22 ayar altın = %91.6,
18 ayar altın = %75,
14 ayar altın = %58.3 oranında saftır.

S: Altının kaç ayar olduğunu nasıl anlarız?

Genelde altının iç yüzlerinde yada kopça dediğimiz bağlantı yerlerinde bu rakamlar 24K, 22K, 18K, 14K ya da 1000’de kaç altın içerdiğini gösteren 916, 750, 585, 416, 373 gibi minik yazılar bulunmaktadır. 22K veyada 18K varsa zaten 22 ayar ve 18 ayar olduğunu anlayabilirsiniz.

S: Altın kolyenin kaç ayar olduğunu nasıl anlarız?

Bu damgalarda 14, 575 veya 585 rakamlarından birini görüyorsanız altın 14 ayar demektir. … Altın aldığınızda 22, 910, 912, 916, 930 veya 933 sayılarından bir tanesi ile karşılaşıyorsanız bu altının 22 ayar olduğu anlamına gelir. 18 ayarda kullanılan rakamlar 18 ve 750’dir. 8 ayarda ise 8, 330 ve 300 sayıları kullanılır.

Altın Tarihi

Kutsal kitaplarda bile adı geçen ilk atomik element altındır.

İlkel insanlar altını sadece su yataklarında bulabiliyorlardı. Buldukları bu parçaları, kısa sürede kendilerine ışık, sıcaklık ve ekinlerini veren güneş tanrısı ile eşleştirdiler. Ayrıca dini törenler ve ilkel medeniyetlerde törensel obje olarak kullandılar.

  • M.Ö. 700’de altın ekonomik hayatta kullanılmaya başlandı.
  • M.Ö. 550’de Lidya devleti ilk altın parayı bastırdı.
  • Ortaçağdan itibaren, altın madenleri keşfi büyük altın arama göçlerine sebebiyet verdi.
  • 19. yüzyılda, altının değerini ifade etmek için “binler” sistemi geliştirilmiştir.
  • 1849’da California’da bir su değirmeni işçisinin, dere yatağında tesadüfen altın bulması “Altına Hücum”u başlattı.
  • Dünyadaki en büyük altın rezervi 1886’da Güney Afrika’da Witwatersrand Reef’te bulundu.
  • Bugüne kadar en büyük altın külçesi Avustralya’nın Victoria eyaletinde çıkarıldı. “Welcome Stranger” adı konulan bu külçenin ağırlığı 78 kg. idi ve yüzde 91 saf altından oluşuyordu.
  • Altın, ekonominin dışında, cazibesi sayesinde takıya da dönüştürüldü.
  • Nesilden nesile aktarılarak, bir hatıra eşyası/ takısı olarak da manevi değer oluşturdu.
  • Doğal güzelliği, işlenebilirliği, yüksek değeri ve tarihsel geçmişi ile altın, dünyadaki en önemli kuyumculuk metali olarak yerini aldı.

Altın Bakımı

Mücevherlerinizi çok uzun süre kapalı, havasız ortamlarda (kasa, çelik vb.) tutmayınız. Oksijensiz ortamlar mücevher yüzeyinde okside olup renk atmasına sebep olabilir.

Takılarınızı asitli bileşimler, çamaşır suyu, aseton ve benzeri kimyasallar içeren maddelerden uzak tutunuz.

Bulaşık deterjanları ve el kremleri bile mücevherinizi doğal görüntüsünden uzaklaştırabilir. Yine saç spreyleri ve kozmetikler başta inicili mücevherlerinize zarar verebilir. Bu gibi işlemlerden sonra ürünleri flanel veya benzeri yumuşak kumaşlar ile temizleyebilirsiniz.

Temizlik ve benzeri rutin ev bahçe işlerine başlamadan, spor yapmadan ve klor içeren yüzme havuzlarına girmeden önce mücevherlerinizi mutlaka çıkarınız.

Mücevherlerinizi birbirine temas etmeyecek şekilde ya orijinal ambalajında ya da ya da bir kutuda birbirinden bağımsız olarak saklayınız.

Kıymetli taşların bulunduğu ürünler diğer mücevherlerinize temas ettiğinde çizilmelere yol açabilir.